SKON o przebudowie, modernizacji i finansowaniu Sił Zbrojnych RP
Ideą planowanych zmian jest zagwarantowanie stabilności finansowej, niezbędnej do skutecznego wdrażania projektów modernizacyjnych, realizowanych w ramach budżetu MON.
- (...) to oczywiste, że polski przemysł obronny powinien być jak najbardziej zaangażowany w rozwój krajowego potencjału obronnego - podkreślił obecny, na czwartkowym posiedzeniu (03.01.) SKON, minister Tomasz Siemoniak. Dzięki temu środki, jakie będą oddane do dyspozycji MON, przyczynią się do stymulacji krajowej gospodarki.
Celem postulowanych zmian jest wypracowanie metody wydatkowania, pozwalającej zminimalizować ryzyko niewykorzystania przydzielonych na dany projekt środków. Posłowie wyrazili swoje poparcie dla wspierania polskiego przemysłu obronnego jako integralnej części potencjału odpowiedzialnego za bezpieczeństwo kraju. Dzięki temu uzyskano by gwarancję maksymalizacji potencjału obronnego, przy jednoczesnej jak największej jego polonizacji.
Modernizacja techniczna to nie tylko zakupy, ale również potencjał badawczy. Tutaj dużą rolę dla krajowych ośrodków widzi minister Tomasz Siemoniak, który podkreślił to, mówiąc m.in: - Chodzi o włączenie do współpracy również polskich ośrodków naukowych; potencjał obronny to nie tylko przemysł.
Odnosząc się do aktualnych prac modernizacyjnych, zwłaszcza w zakresie obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej, minister wskazał na prace nad systemem, który chroni nasze terytorium przed rakietami krótkiego zasięgu. - Uznajemy, że obrona przed rakietami o większym zasięgu leży w gestii współpracy w ramach NATO (...) - zaznaczył szef resortu.
Pozyskanie nowego uzbrojenia dla F-16 jest również perspektywą nieodległą, jednak najnowocześniejszy sprzęt wymaga uzyskania zgody Kongresu USA na jego sprzedaż poza ten kraj, a - jak podkreślił minister - (...) chcemy pozyskać uzbrojenie możliwie jak najbardziej nowoczesne i perspektywiczne.
Zarówno program modernizacji technicznej, jak i zmiany prawne, które z niego wynikają, łączą się z zachowaniem stałego przelicznika 1,95% PKB oraz ze zmianami, jakie niosą ze sobą założenia proponowane przez Prezydenta RP w zakresie finansowania obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej kraju. Jednocześnie jest to odpowiedź na zmieniającą się sytuację na rynku zbrojeniowym, który również został dotknięty kryzysem.
Na zakończenie posiedzenia komisji posłowie jednogłośnie przyjęli sprawozdanie podkomisji zajmującej się prezydenckim projektem, dotyczącym finansowania tzw. tarczy antyrakietowej.
Źródło: http://www.mon.gov.pl/pl/artykul/13828